Bevezetés

1805

Bevezetés


Ezzel a sorozattal általános iskolai tanító bácsimnak, Hodász Józsefnek és feleségének, egyben tanító nénimnek, Hodász Józsefnének szeretnék emléket állítani.
Javaslom a nézőknek, ha eléneklik a sorozatban szereplő népdalokat, emlékezzenek jó szívvel saját általános iskolai tanítóikra.

A dalokat a MuseScore programmal kottáztam le, és vettem fel videóra. Ajánlom mindenkinek a figyelmébe ezt a nagyszerű alkalmazást. A népdalokat általában szabad, a szöveghez alkalmazkodó ritmussal kell énekelni. Ezt az előadásmódot persze egy számítógépes programmal nem lehet teljes mértékben követni. Talán néha a tempó is kicsit gyorsabb a kelleténél. A hangmagasságot természetesen a saját hangterjedelmemhez illesztettem.
A népdalok eredete nem minden esetben deríthető ki egyértelműen. Az egyes források néha más-más gyűjtő nevét, esetenként egymástól eltérő helyszíneket említenek meg. A szöveg sem egységes, az egyes változatokban több-kevesebb versszak fordul elő.

Hodász József cikke a Komárom megyei Dolgozók Lapja 1963. aug. 3-i számának 7. oldalán:
https://library.hungaricana.hu/hu/view/KomaromEsztergom24ora_1963_08/?pg=6&layout=s
http://www.zmgzeg.sulinet.hu/tantargy/fizika/files/DolgozokLapja19630803p7.pdf

több kevesebb


Zenebolygó, 100 magyar népdal (1-50)

Vokális zene, Folklór, Magyar kultúra, Zeneoktatás

népdal

Juhász Tibor (előadó)

3:05

2020. január 2.

Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium Sulinet Multimédia

2020. augusztus 22.

1805
<iframe width="480" height="385" src="//videotorium.hu/hu/embed/38379" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe>